Udalosti / Meniny

16.7.

1796 - v Paríži sa narodil francúzsky maliar, krajinár, zakladateľ modernej intímnej krajinomaľby Jean-Baptiste Camille Corot. Vo svojich dielach študoval účinky svetla a atmosféry. Ovplyvnil tvorbu impresionistov. Zomrel 22. februára 1875 v Paríži.

16.7.

1872 - v meste Borge, Nórsko, sa narodil nórsky polárny bádateľ a cestovateľ Roald Amundsen. Ako prvý preplával v r. 1903-06 Severozápadným prieplavom. 14. 12. 1911 dosiahol južný pól. V r. 1926 s L. Ellsworthom a U. Nobilom preletel na vzducholodi severný pól. Zahynul pri pátraní po Nobileho výprave po katastrofe vzducholode Italia 18. júna 1928.

16.7.

1943 - v Bratislave sa narodil herec a režisér Martin Huba. Začínal v Štátnom divadle v Košiciach, v Bratislave pôsobil v Poetickom súbore, v Divadle na Korze a na Novej scéne. Od r. 1976 je členom Činohry Slovenského národného divadla (SND), hosťuje však tiež na viacerých scénach v Čechách aj Slovensku. Uplatňuje sa najmä vo vážnych úlohách: Alcest (Moliere Mizantrop), Hamlet (W. Shakespeare), Ivan Karamazov (F. M. Dostojevskij Bratia Karamazovci), Leon (M. Krleža Páni Glenbayovci), Cyrano (E. Rostand Cyrano z Bergeracu). Skutočným hereckým koncertom je jeho výkon v Süskindovej monodráme Kontrabas, ktorú sám režíroval v bratislavskom Divadle L+S. V poslednom období sa čoraz viac venuje réžii, v Činohre SND režíroval Desať malých černoškov i Tančiareň, príležitosti dostal aj v Prahe. Hral vo filmoch: Lekár umierajúceho času, Kanárska spojka, Fany, Kuře melancholik, Musíme si pomáhat, Štěstí, Krev zmizelého, Horem pádem. Je profesorom na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, vedúci Katedry hereckej tvorby na Divadelnej fakulte VŠMU. Nositeľ viacerých divadelných cien.

16.7.

1945 - USA uskutočnili na strelnici v Alamogorde v Novom Mexiku prvý pokusný jadrový výbuch na svete.

16.7.

1985 - zomrel nemecký spisovateľ Heinrich Böll. V r. 1971-74 bol prezidentom PEN-klubu. Vo svojom diele odrazil vývoj Nemecka po vojne. Kritizoval v ňom militartizmus, pokrytectvo. Napísal romány a novely: A anjel mlčal, Vlak prišiel presne, Kde si bol, Adam? A neriekol jediné slovo, Dom bez pána, Klaunove názory, Biliard o pol desiatej, Stratená česť Kataríny Blumovej alebo ako vzniká násilie a kam môže smerovať a i. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1972). Narodil sa 21. decembra 1917.

16.7.

1989 - v Anif pri Salzburgu zomrel svetoznámy rakúsky dirigent Herbert von Karajan. Bol šéfom Berlínskej filharmónie, Viedenskej štátnej opery a Salzburských festivalov. Narodil sa 5. apríla 1908 v Salzburgu.