Udalosti / Meniny

26.6.

1483 - Richard III. sa stal kráľom Anglicka. Vládu prevzal po smrti svojho brata, kráľa Eduarda IV., keď dal uväzniť a zavraždiť svojho synovca, nástupníka trónu Eduarda V., spolu s jeho mladším bratom. Richard III. je prototypom negatívneho hrdinu z rovnomennej Shakespearovej drámy.

26.6.

1824 - narodil sa írsky fyzik, sir William Kelvin, člen Kráľovskej spoločnosti v Londýne a Francúzskej akadémie vied. Zaoberal sa najmä elektrinou a magnetizmom, spoluzakladateľ termodynamiky, autor teplotnej stupnice nazvanej jeho menom, spoluobjaviteľ javu nazvaného Jouleov-Thomsonov jav. Skúmal vek Zeme na základe geotermických úvah. Zomrel 17. decembra 1907.

26.6.

1861 - v Prahe zomrel Pavol Jozef Šafárik, spisovateľ a tvorca vedeckých základov slavistiky. Študoval v Jene, bol profesorom v Novom Sade i v Prahe. Diela: Tatranská múza s lýrou slovanskou, Promluvení k Slovanům, Dějiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a i. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach. Narodil sa 13. mája 1795 v Kobeliarove.

26.6.

1892 - narodila sa americká spisovateľka Pearl S. Bucková. V mladosti bola misionárkou v Číne a jej romány čerpajú námety z tamojšieho života: Dobrá zem, Synovia a Rozdelený dom. V neskorších dielach zobrazila širšiu spoločenskú problematiku: Je ešte len poludnie, Príbeh jedného manželstva a i. Nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (1938). Zomrela 6. marca 1973.

26.6.

1898 - vo Frankfurte nad Mohanom sa narodil nemecký letecký konštruktér Willy Messerschmidt, najväčší výrobca leteckej techniky hitlerovskej Luftwaffe. Vyvinul prvé prúdové stíhačky. Zomrel 15. septembra 1978 v Mníchove.

26.6.

1918 - v Prahe sa narodil vynikajúci český režisér Jiří Krejčík. Autor filmových psychologických drám: Svědomí, Probuzení, osobitých prepisov literárnych diel: Týden v tichém domě, Vyšší princip, Labyrint srdce, Polnočná omša, Prodavač humoru, životopisných filmov: Božská Ema a satirických komédií: Svatba jako řemen, Pension pro svobodné pány. Často pôsobil v televízii, bol hosťujúcim režisérom v Divadle Na zábradlí, či v Činohernom klube. O svojom živote a práci nakrútil autobiografický film: Vyšší princip Jiřího Krejčíka. Sporadicky sa objavuje ako herec vo filmoch svojich kolegov (Pelíšky).

26.6.

1930 - narodil sa poľský dramatik Slawomir Mrožek, predstaviteľ absurdného divadla. Mnoho rokov žil v emigrácii - vo Francúzsku a v Mexiku, do Poľska sa vrátil až v r. 1996. V r. 1968 sa postavil proti sovietskej okupácii Československa a jeho knihy a hry u nás boli zakázané. Hry: Policajti, Moriak, Striptíz, Smrť poručíka, Tango, Emigranti, Veľvyslanec.

26.6.

1960 - v Košiciach zomrel slovenský lekár, očný chirurg Jozef Pajtáš. Spoluzakladateľ Lekárskej fakulty UPJŠ a jej prvý rektor. Narodil sa 20. februára 1900.

26.6.

1973 - v Bratislave zomrela herečka Eva Poláková. Bola členkou Štátneho divadla v Košiciach, Štátneho divadla v Ostrave a Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Vynikla ako predstaviteľka vážnych a tragických postáv a hrala tiež vo filmoch, napr.: Posledná bosorka, Smrt sa volá Engelchen, Námestie svätej Alžbety. Účinkovala v rozhlase. Narodila sa 25. mája 1935 v Bratislave.