Udalosti / Meniny

23.6.

1652 - V Spišskej Sobote sa narodil barokový sochár Ján Brokoff, jeden z autorov sôch na Karlovom moste v Prahe.

23.6.

1823 - Britský vynálezca George Stephenson založil so synom prvú továreň na rušne.

23.6.

1891 - narodil sa český prozaik Vladislav Vančura. Pôvodným povolaním bol lekár. Napísal romány: Rozmarné léto, Markéta Lazarová, Útěk do Budína, Konec starých časů, Luk královny Dorotky a iné. Mnohé z nich boli sfilmované. Autor drám a filmových libriet. Režíroval filmy: Před maturitou, Na sluneční straně, Marijka nevernice, Naši furianti. Gestapo ho popravilo po atentáte na R. Heydricha 1. 6.a 1942.

23.6.

1894 - narodil sa britský následník trónu Eduard VIII.. Zomrel 28. mája 1972.

23.6.

1894 - na I. olympijskom kongrese v Paríži bol založený Medzinárodný olympijský výbor, MOV, najvyšší orgán olympijského hnutia, sídliaci v Lausanne. Jeho zakladateľom bol Pierre de Coubertin. Poslaním MOV je podporovať rozvoj športu, športových súťaží, usmerňovať šport v súlade s olympijským ideálom a prispievať k mieru a priateľstvu medzi národmi. Každý výťažok z olympijských hier je majetkom MOV, ktorý časť dáva organizačnému výboru hier, časť medzinárodným športovým federáciám a národným olympijským výborom a časť poskytuje na podporu športu formou tzv. Olympijskej solidarity.

23.6.

1914 - v Orlove sa narodila Dita Gabajová, operná speváčka, vynikajúca mezosopranistka. Absolvovala štúdium na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave a od r. 1939 sa na vyše tri desaťročia stala sólistkou Opery SND. Uplatnila sa v mnohých náročných speváckych úlohách. Stvárnila Amneris vo Verdiho Aide, Káču v Dvořákovej opere Čert a Káča, hlavnú postavu v Bizetovej Carmen i Dulcineu v Massenetovej opere Don Quijote. Pedagogicky pôsobila na Štátnom konzervatóriu v Žiline. Manželka spisovateľa Ferdinanda Gabaja. Zomrela 23. januára 2000 v Bratislave.

23.6.

1928 - v Malých Bieliciach sa narodil Anton Krajčovič, filmový a televízny scénograf, zakladateľ slovenskej filmovej scénografie. Začínal vo Filmovom studiu Barrandov Praha ako asistent architekta, napr. pri filme Císařův pekař, pekařův císař. Neskôr pracoval na Kolibe, spolupracoval so Slovenskou televíziou. Filmografia: Mladé srdcia, Rodná zem, Organ, Námestie svätej Alžbety, Živý bič, Drak sa vracia, Nevesta hôľ, 322, Balada o siedmich obesených, Vtáčkovia, siroty a blázni, Pásla kone na betóne, Pacho, hybský zbojník, Kosenie jastrabej lúky, Sedím na konári a je mi dobre. Zomrel 13. januára 2002.

23.6.

1947 - V Bratislave sa narodila herečka Zuzana Cigánová. Je členkou SND, hrala vo filmoch (napr. Romance pro křídlovku, Slávnosť v botanickej záhrade, Stávka na třináctku), píše knihy (Kúsok cesty okolo sveta).

23.6.

1966 - v Parku kultúry a oddychu (PKO) sa konal prvý ročník medzinárodného festivalu populárnej hudby Bratislavská lýra. Bol to najpopulárnejší a najobľúbenejší festival populárnej piesne v bývalom Československu. Prvý ročník vyhral Karel Gott s piesňou Vieroslava Matušíka Mám rozprávkový dom.

23.6.

1969 - v Bratislave zomrel prozaik Ľudo Zúbek. Bol bankovým úradníkom, neskôr pôsobil na literárnom oddelení rozhlasu a vo vydavateľstve Tatran. Autor historických životopisných próz, literatúry faktu a rozhlasových hier. Dielo: V službách Mateja Hrebendu, Doktor Jesenius, Skrytý prameň, Jar Adely Ostrolúckej, Rytieri bez meča, Ríša Svätoplukova. Narodil sa 12. júla 1907 v Malackách.

23.6.

1991 - v Bratislave zomrel maliar Ctibor Belan, pôv. Weiss. Spoluzakladateľ a riaditeľ Oravskej galérie v Dolnom Kubíne, manžel maliarky Márie Medveckej. Narodil sa 29. septembra 1920 v Močiari.

23.6.

1999 - zomrel operný spevák, barytonista Juraj Oniščenko, dlhoročný sólista Opery SND. Medzi jeho najvýraznejšie kreácie patrili Eugen Onegin, Knieža Jeleckij v Pikovej dáme, presadil sa vo Verdiho operách, v Bizetovej Carmen a ďalších. Účinkoval aj v televíznych operných inscenáciách a v rozhlase. Vystupoval aj koncertne a ako sólista hosťoval často v zahraničí. Narodil sa 20. apríla 1934 v Užhorode